NE-AM CINSTIT EROII CĂZUȚI PE DEALUL CIREȘOAIA

Ieri, 12 septembrie, Brigada 15 Mecanizată “Podu Înalt” a organizat o ceremonie militară și religioasă la monumentul comemorativ ridicat în anul 2017 în memoria eroilor Regimentului 15 Infanterie, situat pe Dealul Cireșoaia din județul Bacău.
La evenimentul organizat în cadru restrâns, au participat prefectul județului Bacău – Sorin Gabriel Ailenei, general în retragere Vasile Jenică Apostol, comandantul Brigăzii 15 Mecanizată – colonel dr. Daniel Pop, șeful de stat major al marii unități – colonelul Ionel Munteanu, primarul orașului Slănic-Moldova- Gheorghe Baciu, militari ai Batalionului 634 Infanterie ,,Mareșal Jozef Pilsudski”, reprezentanți ai Asociației Tradiții Militare Românești Bacău, copii și locuitori ai localității Cireșoaia.
Ceremonialul religios ortodox a fost oficiat de un sobor de preoți, conduși de părintele protopop Ioan Bârgăoanu, reprezentant al ÎPS Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, iar cel catolic de părintele Marian Dascălu de la parohia din Cireșoaia.
***
Acum 103 de ani, ostașii Regimentului 15 Infanterie luptau în bătălia de la Oituz, una dintre cele trei mari lupte victorioase, alături de Mărăști și Mărășești, ale Armatei Române în vara lui 1917. Pierderile regimentului au fost grele, sute de luptători, ofițeri, subofițeri și soldați, căzând la datorie pe Valea Trotușului, pe dealurile Cireșoaia, Măgura și Coșna.
Tradițiile de luptă ale Regimentului 15 Infanterie sunt continuate astăzi, cu mândrie și respect, de militarii Brigăzii 15 Mecanizată “Podu Înalt”.

There are no comments yet